CrossFit sa stáva komerčnou záležitosťou. Je to mladý šport a čoraz viac tomuto štýlu prepadnú mladí, ale aj starší ľudia.  Po krátkej dobe sa tento štýl tréningu dostane pod kožu takmer každému. Dôvod je jednoduchý a trefný ako presná definícia CrossFit-u. Konštantne meniaci sa, funkčný tréning vo vysokej intenzite.  Na otázku prečo nás baví tréning je ľahká odpoveď. Tréning nie je nudný, vždy je iný, príjemní ľudia a priateľská atmosféra. Nie , nie je to klišé… Je to skutočne tak. Pokiaľ sa chceš o tom presvedčiť sám, tak v CrossFit Senec máš skúšobný tréning ZDARMA.

 

CrossFit nie je vekovo obmedzený, pretože všetky cvičenia je možné škálovať na požadovanú úroveň trénujúceho. Každý pohyb sa dá zjednodušiť a preto si tréning dokáže užiť 14násť ročný chlapec aj 40ročná žena. Budem rád, ak sa CrossFit prestane vnímať ako nekonečná drina, ktorú je vidieť na x videokanáloch. Je potrebné chápať, že CrossFit atléti to majú ako živobytie. Rovnako ako futbalisti, hokejisti atd. Všetci títo ľudia musia najskôr drieť, aby dosahovali výsledky, ktoré vidíte vo vašich TV prijímačoch.  Toto Vás trápiť nemusí. Vaša priorita by mala byť cítiť sa dobre a byť zdravý čo najdlšie to bude možné. Vypracované telá, sú čerešnička na torte. V prvom rade nám ide o výkon a pre každého definovaný inak. Drep so 100kg činkou, zabehnúť si polmaratón, zdolať šesťtisícovú sopku v Čile. Pre iných vyšľapať schody na tretie poschodie, odniesť si nákup z obchodu alebo urobiť zhyb na hrazde. Každý z nás vníma výkon inak. Prioritou CrossFit-u je dôraz na techniku. Tréner tam nie je len na to, aby vám povedal koľko opakovaní, z akého cviku máte urobiť. Je tam preto, aby vás naučil správne drepovať, dvíhať bremená zo zeme,veľa ďaľších pohybov a to bez ublíženia na zdraví. Sleduje každý váš pohyb, aj ten najmenší detail, ktorý vám može kaziť celkovú techniku prevedeného cviku. Toto všetko je len laické zhrnutie a je toho oveľa viac čo si tréner musí všímať na svojich klientoch. 

Tak pre koho ? 

CrossFit je pre mňa, pretože ma baví v kratkej dobe urobiť čo najviac práce. Baví ma prekonávať sa a zisťovať, čo moje telo dokáže. Je pre moju maminu. Baví ju visieť na kruhoch, je cieľavedomá a rozumie tomu, že čím viac sa bude hýbať, tým dlhšie zostane mobilná a nebude odkázaná na pomoc ostatných  pri vstávaní z postele. Je pre môjho ocina, ktorí celý život hrával futbal a vie, že vo vyššom veku je rýchla zmena pohybu nebezpečná a preto chce mať pevné koléna. Je pre moju sestru a priateľku. Chcú sa cítiť dobre, socializovať sa, byť medzi ľudmi a samozrejme, vyzerať v plavkách neodolatelne. Ak budem mať deti, tak všeobecná športová príprava s princípmi CrossFit-u, bude súčasťou ich života, odkedy začnú chodiť po svojich. Tu sa naučia byť rýchli , obratní, zlepšia si koordináciu, naučia sa používať svoje vlastné telo. Ak toto všetko dokážu, nebudem im brániť v akomkoľvek športe. 

 

Môj pohľad 

Ja osobne nevidím dôvod, prečo by dieťa, dospelý človek alebo naši seniori, ktorých mám tak rád nemali cvičiť CrossFit. Prečo teda ľudia, ktorí CrossFit nikdy neskúsili hejtujú tento druh tréningu ? Na to, aby som pochopil čo ma baví viac alebo menej som od detstva skúšal rôzne športy.. Tak by to malo byť. Ak by som sa vyjadril, že hokej ma nebaví, tak je to len môj názor. Nikdy by som nepovedal, že tento šport je hlúposť.  Dávam klobúk dole pred každým športovcom. Či je to boxér, zápasník, futbalista…  Desať alebo viac tréningov týždenne je samozrejmosťou pre každého vrcholového športovca. Drina, vôľa, odriekanie… Toto všetko si naozaj cením. 

 

Prečo nie CrossFit ? 

Pretože si ho vyskúšal a nebavil ťa. Baví ťa viac plávať a behať. Toto je pre  mňa správna odpoveď, ktorú viem pochopiť. Všetci máme právo výberu a preto by som nerád niekoho presviedčal, že CrossFit je to najlepšie čo existuje. Budem sa opakovať, ale na tom si trvám: ,, Vyskúšaj a potom mi povieš svoj názor’’.  

 

Na záver 

CrossFit je tréning väčšiny záchranných a bojových zložiek sveta, zápasníkov, hokejistov, ale aj detí na školách v zahraničí. Je to všeobecná príprava na to, čo vás môže v teréne alebo v bežnom živote stretnúť. Na trénigoch dokážete všestranne rozvíjať vaše schopnosti. Kardiovaskulárna a respiračná odolnosť, výdrž, sila, presnosť, flexibilita, rýchlosť, stabilita a obratnosť. Toto všetko je CrossFit.

 

V každom športe sa hovorí o pokore, tak buď pokorný a o každom športe sa vyjadruj s rozumom.

 

 photo : Štefan Drgoň- StevieD Photography