Zdravé stravovanie ide neodmysliteľne ruka v ruke s cvičením. Chceš schudnúť? Chceš byť silnejší? Cítiť sa zdravšie? Ak si myslíš, že stačí pár krát mesačne zájsť na tréning a potom si dať „za odmenu“ bryndzové halušky, asi ťa sklamem… Bez nutrične správne vyváženej stravy sa budeš zrejme trápiť, a výsledky sa dostavia oveľa neskôr, ako predpokladáš, alebo možno vôbec.

Tiež som patrila medzi ľudí, ktorí si mysleli, že cvičenie vyrieši všetko. Makala som tvrdo, tréningy 5-6x do týždňa, váha síce išla dolu, ale veľmi pomaly. Postupne som sa zamyslela nad tým, že zrejme nebude problém v cvičení, ale v strave. Obrovské porcie cestovín, dezerty a sladké neboli tou správnou voľbou. Začala som sa viac zaujímať o to čo jem, kedy to jem, prečo to jem. Zoznámila som sa s pojmamy ako sú kalórie, makronutrienty, bazálny metabolizmus, kalorický deficit – ktorý je mimochodom tá najzákladnejšia vec, pokiaľ sa chceš zamerať na chudnutie. Naučiť sa správne stravovať je pre niekoho ozajstná veda a trvá pomerne dlho, ale zaručujem ti, že pokiaľ sa tomu povenuješ, porozumieš tomu, čo je v strave dôležité, budeš sa nie len oveľa lepšie cítiť, ale budeš aj lepšie vyzerať a výsledky sa určite dostavia.

Ako dôkaz môžem priložiť fotku, kde som v rámci CFSC Nutrition Challenge vďaka zmene stravovacích návykov a kalorickému deficitu za 8 týždňov schudla skoro 9 kg, pri rovnakej intenzite a spôsobe cvičenia ako som praktizovala predtým.

Ako? Jednoducho. Kalorický deficit. Výhovorky ako spomalený metabolizmus, priberám aj zo vzduchu a podobne neplatia. Logika nepustí – ak vydáš viac, ako príjmeš, schudneš. Ak však zješ za deň viac, ako dokážeš počas dňa spáliť, priberieš.

Postupne budeme pridávať zaujímavé články ohľadom stravovania, možno prihodíme aj zopár receptov, takže čítaj, študuj, inšpiruj sa, nauč sa niečo nové 🙂