O tréningovom programe CrossFit už ste s najväčšou pravdepodobnosťou počuli, keďže je to už pár rokov jeden z najobľúbenejších športov. Viete však, o aký šport sa vlastne jedná, ako CrossFit vznikol a čím je taký výnimočný? Ak sa chcete dozvedieť viac, tak určite pokračujte v čítaní.

CrossFit atlét s veľkou činkou nad hlavou

Ako CrossFit vznikol?

Počiatky športu CrossFit siahajú ešte do sedemdesiatych rokov minulého storočia, ale do Európy sa dostal až na prelome tisícročí. Zakladateľom fenoménu s menom CrossFit je bývalý gymnasta GreG Glassman, ktorý vymyslel úplne novú tréningovú metódu. Skombinoval gymnastiku, cviky s vlastnou váhou, cviky so závažiami a rôznym iným náradím a voilà – CrossFit bol na svete.

Dnes už je CrossFit jedným z hlavných silových a kondičných programov pre vojakov, majstrov bojových umení a stovky profesionálnych športovcov.

CrossFit je tréningový program, ktorý funguje

Pravidelným cvičením CrossFit tréningov získate pevnejšie telo, ale aj celkovo vyššiu kondíciu. Preto, nech už je váš cieľ akýkoľvek – schudnúť, pribrať, zlepšiť svoju kondíciu, vytrvalosť, silu alebo celkovo výkon, CrossFit tréningy sú skutočne efektívne a účinné.

Úlohou programu CrossFit je vytvoriť všestranného človeka – športovca. Človeka, ktorý dokáže behať, liezť po lane, premiestňovať veľké aj ťažké predmety. CrossFit atlét je silný, rýchly, obratný a flexibilný. Dokáže vykonať za krátky čas veľa práce a má obdivuhodnú svalovú vytrvalosť. Jeho telo je funkčné.

Preto nebude náhoda, že aj v športovej reality show PHYSICAL: 100, ktorú sme mohli sledovať na Netflixe, vyhral všestranne pripravený tréner a majiteľ CrossFit gymu Woo Jin-yong.

Súťažiaci Physical:100

Netflix/Hypebae.com

Ako vyzerajú CrossFit tréningy u nás?

Na tréningoch v CrossFit Senec sa nikdy nebudete nudiť. Každý tréning je iný, no pripravený tak, aby rozvíjal vašu celkovú kondíciu. Tréningy nie sú zamerané na statické pohyby, a preto je prioritou dosiahnutie už spomínaného funkčného tela.

Na tréningoch rozvíjame konkrétne tieto zručnosti:

  • kardiovaskulárnu a respiračnú vytrvalosť,
  • výdrž,
  • silu,
  • rýchlosť,
  • flexibilita,
  • výkonnosť,
  • koordináciu,
  • obratnosť,
  • rovnováhu,
  • presnosť.

Správna technika je pri cvičení dôležitejšia ako intenzita

Prečo je tomu tak? Ak cvičíme technicky správne, šetríme energiu, pretože naše telo sa dokáže hýbať efektívnejšie. To, čo sa naučíte v úplných začiatkoch, je práve správne prevedenie každého cviku. Preto je každý tréning vedený kvalifikovaným trénerom. Keď už budete mať zvládnutú techniku, môžeme sa zamerať na intenzitu a výkon. Naši tréneri vám radi poradia a navrhnú správnu cestu k vašim cieľom.

Kedy vám CrossFit prinesie prvé ovocie?

Toto zavisí aj od vášho cieľa. Ak je vaším cieľom schudnúť, tak v kombinácii s vhodným stravovaním môžete vidieť výsledky už po prvom mesiaci.

Tip od nás: Vyskúšajte náš stravovací program na mieru. Naši výživoví poradcovia vám zostavia vhodný jedálniček na mieru, či už si želáte schudnúť, zvýšiť svoju hmotnosť alebo sa len začať stravovať zdravšie.

Každému novému členovi však vždy hovoríme, že na to, aby CrossFit pochopil a zžil sa s ním, je potrebných 90 dní. Vtedy už vidíte skutočné výsledky. Vaša pohyblivosť sa zlepší, vzrastie kondícia, rozumiete vykonávaným cvikom a tréningy si začnete ešte viac užívať.

Už ste aj vy dostali chuť rozhýbať doslova celé telo a vyskúšať niečo nové? Potom vás určite poteší správa, že prvý týždeň môžete zažiť skvelú atmosféru na našich tréningoch úplne zadarmo. Zaregistrujte sa a cvičte s nami celý týždeň bez akýchkoľvek záväzkov.