V CrossFite ako takom poznáme pyramídu, ktorú vytvoril zakladateľ CF Greg Glassman a ktorá nám hovorí, že základom všetkého je strava. Pokiaľ máme nedostatky v akejkoľvek úrovni, všetky časti nad ňou tým trpia. Strava môže pozitívne ale aj negatívne ovplyvniť účinok trénovania, psychickej pohody, regenerácie.

Mýtus o zložení stravy v pomere 70% sacharidov, 20% bielkovín a 10% tukov je už dávno za nami. Vyvážený pomer makroživín pre aktívneho človeka sa momentálne pohybuje skôr na úrovni 40% sacharidov, 30% bielkovín a 30% tukov. Ani tento pomer nám však nenapovie veľa o samotnom zložení stravy. Vo všeobecnosti ale môžeme povedať, že základom všetkého je najdôležitejšie zabezpečiť v jedálničku potrebný príjem bielkovín, ktoré organizmu zaistia dostatok aminokyselín pre regeneráciu, sú potrebné pre budovanie novej svalovej hmoty, a naopak pri chudnutí zabezpečia pocit sýtosti na dlhšiu dobu. Medzi kvalitné zdroje bielkovín patria napr. mäso, ryby, vajcia, niektoré mliečne výrobky – syr, grécky jogurt, tvaroh, ale aj strukoviny ako napr. fazuľa, šošovica, hrach… Málokto vie, že aj napr. také mandle, obsahujú až 20g bielkovín na 100g. Samozrejme sú aj kvalitným zdrojom tukov. Tie nachádzame okrem rôznych druhov olejov – olivový, tekvicový, kokosový, aj v spomínaných orechoch, dobrým zdrojom „zdravých“ tukov je aj avokádo. Sacharidy sú dosť zatracované vo „fitness“ svete a asi prvý krok, ktorý každý jednotlivec urobí, keď chce schudnúť alebo začať sa „lepšie stravovať“ je, že zo svojho jedálnička ich vyradí. Prestane jesť pečivo, sladké, ryžu, zemiaky ako prílohu…

Táto diéta je síce účinná, ale z dlhodobého hľadiska neudržateľná. Samotné sacharidy nie sú vôbec zlé, práve naopak, sú nápomocné a potrebné pre dosiahnutie našich cieľov. Asi 80% by mali tvoriť komplexné sacharidy – zasycujú na dlhšiu dobu a nekolísa nám pri nich krvný cukor. Vyberáme hlavne tie s bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je pre nás tiež veľmi dôležitá – hnedá ryža, celozrnná múka alebo zemiaky. 20% by mali tvoriť jednoduché cukry, ktoré sú potrebné hlavne vtedy, keď cvičíme, po tréningu potrebujeme rýchlo doplniť cukry a vhodným zdrojom je glukóza či fruktóza, takže napr. taký banán po tréningu vôbec nie je zlý nápad 🙂

Zostaň naladený v zdravom a pozitívnom šťýle, v blogu budeme pokračovať ! 🙂