“Sme tým, čo robíme opakovane. Dokonalosť teda nie je čin, ale zvyk.” Aristoteles

Častokrát sa v našich životoch stretávame s tým, že by sme si radi vybudovali nový návyk, ale často sa k tomu ani nedostaneme, a keď už, tak nám nevydrží dlho. Chyba ani nemusí byť v nás, ale v prostredí, v ktorom sa každodenne nachádzame, v ľuďoch s akými sa stretávame a podobne. Všetko potrebuje svoj čas. Keď si predstavíme, že sedíme v miestonosti kde je -3 stupne Celzia, na stole máme položené kocky ľadu a zakúrime, tak ani pri -2 sa nezačnú topiť, ani pri -1, ale až po čase kedy bude v miestosti 0 a viac stupnov. Rovnako je to aj s návykmi. Jednoducho treba byť trpezlivý.

Kedže sme CrossFit, budem sa viac venovať tomu, ako si vybudovať návyk, záľubu, vášeň k cvičeniu. Prvou vecou, ktorú si treba uvedomiť je, že cesta resp. kroky k tomu nemusia byť vôbec veľké. Môžeme hovoriť o malých, postupných krokoch k veľkému výsledku, ktorý chceme dosiahnuť. Prvým krokom bude naše odhodlanie začať cvičiť, ale tu to ani zďaleka nekončí. Veľa ľudí nemá vybudovaný návyk, resp. denný harmonogram tak, aby si po svojich každodenných povinnostiach našli čas aj pre samých seba, urobili niečo pre svoje zdravie, šťastie, spokojnosť… Ako som už spomínal, je to najmä o tom aby si človek pomaly začal zvykať na niečo nové, vystavoval sa podnetom na dobré návyky a mal ich stále na očiach.

Príklad: Prídeš po práci domov a prezlečieš sa do vecí na cvičenie. Tým pádom už budeš donútený prísť na tréning. Už si oblečený, pripravený a je málo pravdepodobné, že neprídeš. Umelo sa vystavuješ dobrým návykom. Jednoducho pripravíš svoje prostredie na to, že ideš cvičiť. Prichystaj si tašku na cvičenie do stredu obývačky, do auta, … kamkoľvek tak, aby si ju mal na očiach.

Každý cvičíme pre niečo iné. Niekto pre to, aby mal veľké svaly, niekto pre to, aby zredukoval hmotnosť, niekto kvôli psychohygiene.
Je potrebné si uvedomiť aj to, že výsledky sa nedostavia okamžite. My ľudia sme nastavení na okamžitú odmenu. Je prirodzené, že chceme vidieť výsledky našej driny hneď. No žiaľ, takto to nefunguje. Ak si to obrátime na druhú stranu, prejedanie nás spraví na moment šťastnými no z dlhodobého hľadiska vedie k obezite, čo už taká radosť nie je. S cvičením je to podobné. Ak nemáme vybudovaný návyk od malička, ťažšie si ho vybudujeme vo vyššom veku. Takto je to so všetkým. Musíme si uvedomovať, čo chceme a robiť si návyk atraktívnejším, odmeňovať sa a tešiť napríkad aj z toho, že po tréningu cítime niektorú svalovú partiu  alebo sa spotíme a spálime veľa kalórií. Správanie skôr zopakujeme, ak prináša uspokojivý zážitok.

CrossFit je o komunite ľudí. To je stará známa veta. Znamená to však najmä to, že sme ľudia, ktorí sa navzájom poznáme. Práve tento fakt nám môže dopomôcť k tomu, aby sme si návyk k cvičeniu vedeli lepšie udržať, pretože sa navzájom vieme potiahnuť, pomôcť, pochopiť a podporiť.