Keď ide o chudnutie, nič nie je tak spoľahlivé ako mať pod kontrolou kalórie a teda spáliť viac kalórií ako prijmete. Inak povedané – byť v kalorickom deficite.

Prečo sa však niektorým ľuďom napriek počítaniu prijatých kalórií nedarí schudnúť?

Vysvetlenie je veľmi jednoduché.  Nepočítajú správne. Buď predpokladajú, že nejakou aktivitou spália viac, ako v skutočnosti spálili, alebo si do kalórií nezarátajú niečo, čo by mali. Často do príjmu zabudnú pridať jedlo, omáčku, nápoj, alebo si myslia, že to jedlo nemá kalórie. Lenže každé jedlo a nápoj má kalórie. Asi jediná vec, ktorá nemá kalórie, je voda. Alebo napríklad alkohol. Taký liter vodky má 2200 kalórií, čo je bežný energetický príjem na celý deň pre jedného človeka. Frapučíno so šľahačkou? Bude to 376 kalórií.

V skutočnosti väčšina ľudí ani nevie odhadnúť, koľko toho zje. Spoľahlivo to dokážete až potom, ako si budete robiť záznamy o tom, čo jete, o množstve z jedeného jedla a naučíte sa to časom odhadnúť.

Riešením je, počítať kalóriu z každého jedla a nápoja a nepreceňovať fyzickú aktivitu.

Čo ak sa zdravo stravujete, jete potraviny na chudnutie a stále priberáte? 

Tvrdenia, že niektoré jedlá na chudnutie a spaľovanie tukov sú lepšie ako iné je dosť zavádzajúce. Potraviny ako také nemajú žiadne špeciálne vlastnosti alebo ingrediencie, ktoré by vám zrýchlili metabolizmus. Jediné, v čom sa potraviny líšia, sú rozdielne hodnoty makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky), z nich vyplývajúci počet kalórií a mikroživín (vitamíny a minerály). Lenže ak niektoré potraviny majú viac alebo menej makro/mikroživín, to z nich nevyhnutne nerobí lepšiu alebo horšiu potravinu.

V skutočnosti rozloženie makroživín (mikroživiny nemajú kalórie) robí niektoré potraviny len viac vhodnými na chudnutie.

Preto môžete zjesť aj veľa zeleniny a neschudnete, ak nespálite viac kalórií ako prijmete. Na druhej strane, schudnete aj na nezdravej strave, ak budete v kalorickom deficite.

Pochopiteľne, neznamená to, že môžete jesť čokoľvek. Zdravé potraviny sú na chudnutie určite lepšie ako nezdravé za predpokladu, že budete v kalorickom deficite.

No dúfať, že môžete jesť koľko len chcete zdravých potravín nič nevyrieši. Ak to s kalóriami preženiete, stále si budete klásť tú nešťastnú otázku: „Prečo nechudnem?“

Čo ak cvičíte a nechudnete

Cvičíte a nedarí sa vám schudnúť? To preto, lebo cvičením sa nechudne. Najväčšou túžbou ľudí je zhodiť hlavne na bruchu. Tak čo začnú robiť? Brušáky, skracovačky, planky alebo nejaký core tréning.

Ak chcú schudnúť na stehnách, začnú drepovať. A takto by sme mohli pokračovať podľa rôznych svalových partií.

Cviky na nejakú svalovú partiu takto nefungujú. Vlastne cvičenie samo o sebe vôbec nespôsobuje chudnutie a tony výskumov hovoria, že cvičenie samo o sebe nezaručí úbytok hmotnosti.

To však neznamená, že by ste nemali cvičiť. Cvičenie má svoje dôležité miesto pri spaľovaní tuku, len musíte poznať, akú úlohu v celej tejto skladačke v skutočnosti zohráva.

Hlavný spúšťačom spaľovania tuku je už spomínaný kalorický deficit. Kalorický deficit však počas chudnutia spúšťa aj katabolické procesy, teda procesy, ktoré vám rozkladajú svaly.

Cvičenia vám teda v skutočnosti pomáha dvomi spôsobmi:

  • pomáha vám spáliť viac energie a teda dostať vás ľahšie do kalorického deficitu,
  • správne zvolené cviky a tréningový plán dáva stimul svalom na to, aby sa udržali, prípadne o niečo zväčšili.

Riešenie: Chudnutie spúšťa kalorický deficit a nie cvičenie. Spôsob, akým sa doňho dostanete, je spáliť viac energie ako prijmete. Úlohou cvičenia v tejto skladačke je pomôcť vám spáliť viac kalórií a poskytnúť svalom stimul na to, aby ste si ich počas deficitu udržali a neprišli o ne. A ako správne cvičiť na chudnutie? Najefektívnejší je v tomto smere silový tréning. Nielen pre mužov, ale aj pre ženy.

Nechudnete, pretože riešite zbytočnosti

  • Dať si 20 gramov bielkovín v jednom jedle, alebo 25?
  • Dať si proteín vo vode alebo mlieku?
  • Mám chodiť cvičiť ráno alebo večer?
  • Robiť bicepsový zdvih s jednoručkami alebo veľkou činkou?

Ak si dáte v jednom jedle iba 20 gramov bielkovín, svet sa nezrúti. V tom ďalšom si  namiesto 20 gramov bielkovín dajte 25 gramov a je to vyriešené.

Nemôžete chodiť ráno do posilňovne, lebo skoro začínate v práci? No tak choďte večer. Vaším svalom je jedno, kedy odcvičíte, a pokiaľ nemáte profesionálne ciele, choďte vtedy, keď budete môcť a ako to vyhovuje vášmu životnému štýlu.