Ahojte , moje meno je Robo. Som majiteľom CrossFit-u Senec. Podnikám viac ako 5 rokov, čo nie je veľa. Chcel by som sa s vami podeliť o informácie a aj chyby, ktoré som robil vo svojich začiatkoch. Teraz, keď vidím ako CrossFit boxy na Slovensku vyrastajú ‘’ako huby po daždi’’, musím vyjadriť svoje potešenie. Viac CrossFitu = väčšie povedomie o tomto športe = lepšia a väčšia reklama pre nás všetkých, majiteľov podobných gymov.

Je skutočne také jednoduché otvoriť si gym a myslieť si , že zbohatnem?

Je to mýtus a všetko perfektne zhrnul do knihy Michael E. Gerber – Podnikateľský mýtus.  Toto je kniha, ktorú musí prečítať každý z vás, ktorí ste sa dali na dráhu – MAJITEĽ GYMU alebo akéhokoľvek podniku.

Ošúchaná fráza, že začiatky neboli ľahké je pravda. Pre človeka, ktorý nemal takmer žiadne peniaze nazvyš to je  klasický začiatok. Nechcem hovoriť o tom či som mal na začiatku šťastie a či mám teraz viac rozumu ako predtým. Týmito srdcervúcimi témami je preplnený celý internet a všetky knihy. Nevravím, že by môj príbeh nebol zaujímavý, ale som mladý a myslím, že ma ešte čaká veľa zaujímavých situácií. Keby to predsa len niekoho zaujímalo, raz vám tú, zatiaľ krátku, ale kľukatú a dobrodružnú cestu vyrozprávam.

To o čom vám chcem písať, sú skôr rady, ako na to… Rady, ktoré sú ZADARMO a ktoré hlavne FUNGUJÚ. Rád by som vám ponúkol niekoľko článkov a informácií. Tieto informácie a myslenie formovalo náš CrossFit Senec a časom aj mňa samotného.

Amerika vs. Slovensko

CrossFit vznikol v Amerike, fajn. To je všetko, čo by sme mali vedieť a teraz by sme mali pochopiť, že aj keď všetko napreduje, stále sme na Slovensku. Stále ľudia hovoria po slovensky, teda aspoň väčšina. Zarábajú tak ako sa na Slovensku dá, nedostávame doláre/týždenný plat. Ekonomika u nás je iná, iná je aj povaha alebo nátura nás Slovákov. Tým samozrejme nechcem povedať nič zlé. Len vám chcem otvoriť oči. To, čo predávate, predávate nám Slovákom. Vaším rodičom, súrodencom, kamarátom… Mali by rozumieť tomu, čo im rozprávate. Nekecajte im odborné hlúposti, nikoho to nezaujíma. Ak sa potrebujete takto vyjadrovať, choďte prednášať odborníkom.

To, čo je trend v Amerike nefunguje na Slovensku. To, čo si tam môžu dovoliť, to my nemôžeme a dokonca aj doplnky výživy ktoré sú tam legálne, tak tu nie sú. Keď pochopíte, akých potenciálnych zákazníkov máte vo svojom okolí, tak ste vyhrali.

Avšak, to čo funguje v Senci, nebude možno fungovať v Piešťanoch a nebude fungovať ani v Bratislave. Fungovať by to aj mohlo, ale je potrebné vedieť, ako to robiť správne. Nebavíme sa o banálnych veciach ako napríklad, že gym má byť čistý. To je snáď každému jasné. To nie je žiadny zázrak a o čistotu by sa mal starať každý gym. Sú určité veci, ktoré sú jednoduché a dôležité, ale mali by byť skôr samozrejmosťou, ako zázrakom. 

Zabudnite na Ameriku. Ste tu. Nájdite spôsob, ako by mal váš gym fungovať aj na Slovensku. Je tu špecifický trh. Poznajte ho, urobte si prieskum a hlavne sa pýtajte. Pýtajte sa svojich ľudí, svojich členov. Čo sa im u vás páči a čo by zmenili? Čo by malo zostať tak, ako to je. Niektorým viete vyhovieť a iným nie, ale to nevadí, netrápte sa tým. Je  úplne normálne, že nie každý bude so všetkým súhlasiť.

Nepracujte vo svojom podniku!

Raz mi jeden známy povedal, vtedy veľmi vtipnú vetu a dnes už chápem čo znamená.

Nedá sa sr*ť aj maľovať.

Ja ti za to Michal nesmierne ďakujem.

Pokiaľ nemáme dostatok financií na začiatku, tak je jasné, že budeme robiť všetko, čo si váš gym vyžaduje. Budete hlavný tréner,osobný tréner (aby bolo na rožky), upratovačka, účtovník, prevádzkar, IT-čkár, frajer na marketing, opravár, maliar- natierač, majiteľ.

Je to prirodzený vývoj. Ak je niekto z vás na tom podobne, nebuďte smutní, pretože ak urobíte čo najskôr to čo som urobil ja, jednoznačne vyhráte. Vyhráte ten súboj s časom. Vyhráte čas, ktorý ste doteraz nemali. Možno ho nebudete mať ani potom, lebo si budete vymýšľať ďalšie projekty a programy. Veď o to ide, nie? Mali by ste pracovať na vašom podniku a nie v ňom. Nepostavili ste si obrovský gym, aby ste tam zastupovali všetky posty, ktoré som vyššie spomenul.

Vysvetlím. Ak by to tak bolo, každú prácu by ste robili na 9% a možno aj menej. Myslíte, že by vaša práca bola dobrá? Dávali by ste do toho všetko? Tých pár percent nestačí na to, aby váš podnik rástol. Ničomu sa nevenujete dostatočne. Bude vás to bolieť tak, ako to bolelo v začiatkoch mňa. Prepustiť pozíciu niekomu inému sa mi zdalo z pohľadu ekonomiky nemožné a tiež z pohľadu vlastného EGA. Dnes hovorím, že to bol najlepší ťah, aký som mohol urobiť a že som to mohol urobiť aj o trochu skôr.

Nájdite si čo najskôr trénerov, upratovačku, recepčnú, niekoho kto sa bude starať o web a sociálne siete. Zaškoľte ich dobrým systémom, ktorý ste vytvorili a prenechajte im svoje žezlá. Dajte im právomoci. Všetci musia vedieť čo majú robiť a čo nie. Budete sa môcť venovať iným projektom a rastu vášho podniku.

V ďaľšom blogu vám napíšem niečo o konkurencii. Ako byť konkurencie schopní a kto skutočne je vaša konkurencia. ‘’Konkurovať neznamená hádzať špinu na konkurenciu’‘

Ak máte na mňa otázky, kontaktujte ma emailom : rybansky@crossfitsenec.sk

robert-web
AUTOR

RÓBERT RYBANSKÝ

Owner & CEO
CrossFit Level 1 Trainer