Keď sa povie CrossFit, mnohým sa zrejme vybaví predstava muža s kopou svalov. Opak je však pravdou a tieto tréningy už dávno nie sú len mužskou záležitosťou. CrossFit je populárny šport, ktorý je vhodný ako pre mužov, tak aj pre ženy rôzneho veku aj úrovne kondície.

žena si zaväzuje tenisku pred tréningom

Prečo je CrossFit vhodný aj pre ženy?

Možno vás teraz prekvapíme, ale vedeli ste, že medzi športovcami, ktorí sa venujú CrossFit-u, v skutočnosti prevládajú ženy? Ako je to možné a čo ženy na tomto športe tak láka? Pevnejšia a štíhlejšia postava je len jedným z benefitov CrossFit-u. V našom článku vám predstavíme ďalšie z nich.

Ruka v ruke s CrossFitom prichádza sila

Aj ženy potrebujú silu. Častokrát vykonávajú aj fyzicky náročnejšiu prácu a starostlivosť o deti a domácnosť dá tiež poriadne zabrať. Práve CrossFit je vynikajúci spôsob, ako môžu ženy nadobudnúť silu. Tým, že do svojho tréningu zahrnú posilňovacie cviky ako sú drepy, mŕtve ťahy a tlaky, môžu zvýšiť svalovú hmotu a hustotu kostí a získať silnejšie telo.

Zlepšíte svoju kardiovaskulárnu kondíciu

CrossFit je tiež skvelý pre zlepšenie kardiovaskulárnej kondície, ktorú človek potrebuje na vykonávanie bežných činností, medzi ktoré patrí napríklad aj chôdza. Vysoko-intenzívne tréningy a rôzne pohyby sú výzvou pre srdce a pľúca a vedú k lepšej vytrvalosti a celkovej kondícii.

Pri CrossFit tréningoch dbáme na techniku

Jedným z najdôležitejších aspektov CrossFitu je správna technika. Aj nežnejšie pohlavie iste ocení, že CrossFit tréneri maximálne dbajú na to, aby sa každý cvičiaci naučil správnu techniku pre každý pohyb. Dôležité je to preto, aby sme predišli zraneniam a dosiahli maximálne výsledky. Naši tréneri sú kvalifikovaní, poskytujú spätnú väzbu a usmerňujú pri cvičení, ak je to potrebné. V našom seneckom CrossFit-e ponúkame aj osobné tréningy s trénerom, v rámci ktorých sa môžete podrobnejšie povenovať napríklad niektorému cviku, v ktorom potrebujete získať väčšiu istotu.

CrossFit je aj silná komunita

CrossFit tréningy sa cvičia v skupine a celkovo okolo CrossFit-u funguje podporná komunita, ktorá pôsobí veľmi motivujúco a inšpiratívne. Nielen ženy túto komunitu veľmi často oceňujú a nájdu v nej nových priateľov a spojencov pre svoj koníček. Aj to ich potom posúva ďalej pri dosahovaní svojich športových cieľov.

CrossFit tréningy si prispôsobíte na mieru

Každý človek je jedinečný, a CrossFit je veľmi flexibilný v tom, že tréningy sa prispôsobujú vždy na základe individuálnej kondície a cieľov. Cvičiaci majú možnosť všetko konzultovať s trénerom a ten ich usmerní tak, aby im tréning vyhovoval spĺňal ich potreby a ciele.

žena s veľkou činkou cvičí CrossFit

CrossFit vás naučí aj oddychovať

Regenerácia je dôležitým aspektom každého športu, CrossFit-u nevynímajúc. Ženy často nevedia oddychovať a sú zvyknuté ísť na plné obrátky, no čas na regeneráciu musí mať v ich živote vysokú prioritu. Dni odpočinku, správna výživa a dostatok spánku je kľúčový pri predchádzaní zraneniam a pre dosahovanie maximálnych výsledkov v športe.

Ak už sme vás presvedčili, že CrossFit je šport naozaj pre každého, nie je na čo čakať. Nájdite si najbližší gym vo vašom okolí a šup na tréning. Niektoré gymy, ako napríklad ten náš v Senci, ponúkajú CrossFit tréningy na skúšku, za ktoré nič neplatíte, takže nemáte čo stratiť.

Náš tip: Ak s CrossFit-om začínate, prečítajte si aj nášho komplexného CrossFit sprievodcu pre začiatočníkov 

Keď sa už CrossFit-u nejaký čas venujete, tak sme vás snáď aspoň utvrdili v tom, že začať s ním bolo dobré rozhodnutie a motivovali sme vás, aby ste v ňom pokračovali aj naďalej.