Pohyb je základ. Pohyb zapríčiňuje že naše telo a mozog pracujú lepšie.

Napríklad po operácii. Prvé o čo sa v nemocnici snažia, je nás postaviť na nohy a rozhýbať naše telo čo najskôr ako to ide. Čím viac sedíme alebo sme bez pohybu, tým viac riskujeme chronické choroby. Čím viac sa pohybujeme, tým lepšie rozmýšľame, učíme sa a viac si zapamätáme.

Pohyb je v podstate motor pre zdravie a prekypujúci život.

Prečo?

Tajomstvo leží v tom ako pohyb ovplyvňuje náš metabolizmus. Je jedno či je to skateboarding, korčuľovanie, skákanie na trampolíne. Cieľavedomý  pohyb hocakého druhu núti naše svalstvo sa hýbať, naše pľúca pracujú silnejšie a naše srdce búcha rýchlejšie. Mozog sa musí viac sústrediť na kognitívne požiadavky tela, na pohyb ako je balans, postavenie tela a svalová koordinácia. Svaly spaľujú energiu pri pohybe. Čím intenzívnejší je pohyb, tým viac energie spália. Možno sa pýtaš ako identifikujem intenzívny pohyb.  Všetko čo prispeje k tomu, aby srdce búchalo rýchlejšie,  míňalo tvoj kyslík, príjme tvoje celé telo pracovať a občas si možno trocha zavrčať 😀 je pre tvoje telo intenzívny pohyb.

Pre každého človeka je to relatívne.

Pre top atléta znamená intenzívny pohyb niečo iné ako pre človeka, čo väčšinu voľného času presedí na gauči pred TV alebo pre človeka v pokročilom veku.

Intenzívne cvičenie vytvára zmeny, ktoré majú systematický metabolický efekt.

  • Poškodíme trochu naše svalové vlákna čo znamená, že sa následne musia opraviť
  • Nútime naše bunky vytvárať viac energie
  • Zlepšujeme imunitu nášho tela
  • Naše telo musí cirkulovať viac kyslíka a viac živín
  • Naša kostra sa dostáva pod väčší tlak
  • Nútime náš mozog k väčšej aktivite na základe signálov, ktoré spôsobuje dané cvičenie

Nielen že naše telo musí reagovať na všetky tieto požiadavky ale následne sa musí aj zotaviť a zregenerovať.