Hľadajte vo svojom okolí

To najcennejšie máme vždy okolo seba.

Toto pozná každý a celkom presne to vystihuje to, čo vám chcem povedať. Nefunguje to všade. V oblasti technológií to fungovať možno nikdy nebude. Doba sa vyvíja a inovácie prichádzajú rýchlosťou blesku. Kto by mal čas na to, si vychovať svojho zamestnanca tak, aby z neho bol o 10 rokov špičkový inžinier? Tieto spoločnosti ako napr. Tesla, NASA, Space X  si to zväčša nemôžu dovoliť. Nemajú na to čas a potrebujú tých najlepších a to čo najskôr.

Tento trend naberania najlepších zamestnancov nemôže fungovať v každom odvetví. V predošlom článku som vám písal, ako by mohol vyzerať váš tím. Práve človek z vášho okolia, z vášho gymu má tú najväčšiu hodnotu.
To je ten, ktorý k vám chodí rád a doslova žerie to čo robíte. Nasáva energiu a atmosféru, ktorú váš tím a členovia tvoria. Vidí pracovnú morálku a má pocit, že k vám patrí. Ak nie ste slepí, budete to vidieť aj vy. Potrebujete mladú, novú krv do kolektívu, lebo nič nie je večné a treba rátať aj s tým, že nás občas nejaký tréner opustí.

Potenciálny tréner

Zo správania takého budúceho trénera môžete sledovať, že sa o tu prácu reálne zaujíma. Je na vás či jeho správanie budete prehliadať alebo sa s ním porozprávate o možnosti trénovania. Vstupný pohovor vám odhalí, že sa v skutočnosti zaujíma o fungovanie gymu a zdieľa vašu myšlienku o mieste, kde sa majú ľudia cítiť dobre. Nezáleží mu len na peniazoch, ale fascinuje ho cieľ a myšlienka vášho gymu. Chce byť súčasťou vášho plánu.
To samozrejme nestačí. Som zástancom toho, aby každý dokázal, že mu na tejto práci záleží. To znamená, že svoj prvý 1000 dolárový kurz si zaplatí sám. S ďaľším vzdelávaním už pomáhame my, CFSC. To je pre mňa odrazový mostík kedy vidím, že dotyčný alebo dotyčná to naozaj chce.
Pre niektorých príde povolanie trénera ‘’sexy“, no zabúdajú na ozajstnú hodnotu, ktorú by mal tréner ponúkať ďalej svojím klientom. Nie je to len frajerina, niečo s čím sa pochváliš pred babenkami na diskotéke s nafúknutou hruďou ‘’ako kohút’’. Neverím, že takí tréneri to niekam dotiahnu, ale ak takí sú, tak česť výnimkám.

Je to o pomoci druhým. Pravdivé klišé. Jednoducho: ,, Za tým všetkým musí byť niečo viac…“

Kto ho naučí a koľko to potrvá?

Toto nemusí byť presne určené. Nemáme presný harmonogram. Nemáme nič také ako presný čas, za aký sa musí niečo naučiť alebo za aký musí vedieť od-trénovať 10člennú skupinu. Osobne si myslím, že to nedáva žiadny zmysel.

Máme program ako postupovať, máme systém. Čo urobiť prvé, druhé… Vieme, kto z tímu ho môže naučiť určitú špecifickú vec, preto máme tím poskladaný tak, aby sa navzájom dopĺňali a učili sa jeden od druhého. Komunikácia, primeraný humor, precíznosť v tréningu, nové vedomosti… Každý z nás má nejaké silné stránky.

Pomaly a postupne sa všetko naučí, až pokiaľ sa nezhodneme, že je pripravený viesť hodiny sám. To môže trvať mesiac, ale aj 3 mesiace. Nestalo sa, že by sme investovali čas do niekoho, kto by za to nestál, pretože sme vyberali tých, ktorí sa stotožňujú s naším presvedčením a to je kritérium číslo jedna.  Nemusí mať prirodzený talent, stačí keď uznáva rovnaké hodnoty ako vy a váš gym. Verím, že naučiť sa dá všetko. V histórii ľudstva je veľa takých príkladov.

Starého psa novým kúskom nenaučíš, ale niekedy aj áno

Z vlastných skúseností viem, že toto nemusí byť celkom pravda. Tento človek musí byť otvorený a musí vnímať iné fungovanie gymu, na aké bol možno zvyknutý. Nehaním ani tento spôsob zamestnávania. Možno to niekomu vyhovuje a ak áno, nevidím dôvod takého trénera nezamestnať. Ešte lepšie bude, pracovať s ním, aby sa z jeho slabých stránok stáli tie silné a tie, ktoré už dávno silné, podporovať. Tento proces môže trvať 3 mesiace. Je to váš investovaný čas, ale ak ani počas tejto fázy nenastane zmena k lepšiemu, tak už viete čo máte urobiť.

Tréner s dobrými vedomosťami a perfektným životopisom je obrovský prínos pre vašich trénerov, členov a tiež pre celý podnik. Nesmie mu ale chýbať tímový duch a chuť svoje vedomosti posúvať ďalej. Za posúvaním vedomostí musí byť vyšší cieľ, nie vidina peňazí.

Chlap hovorí krbu: ,, Ohrej ma a dám ti drevo’’. V preklade : ,, Daj mi peniaze a ja niečo urobím’’. Toto nie je správne zmýšľanie. 

Peniaze sú súčasťou nášho života, ale rozhodne nie sú faktorom, ktorý by mal kohokoľvek inšpirovať vstať z postele.

Na záver

Hodnota vlastných ľudí tkvie v tom, že zachytávajú všetky informácie a sledujú život v gyme. Keď sa rozhodnú byť trénerom/trénerkou, vie o vašej spoločnosti takmer všetko. Dokonca si budujú vzťah aj s vami- s majiteľmi. Začínajú rozumieť vám aj vášmu presvedčeniu, prečo to celé robíte. Dokáže si spojiť súvislosti a vie odôvodniť prečo sa tak deje. Prečo chcete mať najlepší tím, najlepšiu atmosféru v gyme, prečo robíte to, čo robíte?

V tomto prípade už nemusíte nikoho učiť, aby pochopil aký vyšší cieľ sa ukrýva za touto prácou. ‘’Majte oči otvorené, pretože toho najlepšieho trénera máte možno na skupinovke.’

robert-web
AUTOR

RÓBERT RYBANSKÝ

Owner & CEO
CrossFit Level 1 Trainer