Kombinujme tlačenie kotúča pred sebou s kľukmi a čo dostaneme? Jednu z najlepších kombinácií na rozvíjanie anaeróbnej kondície!
Tréning kondície je nevyhnutné zlo!
Ani jeden z nás nechce byť ten človek, ktorý sa zadýcha na schodoch, hoci sme len na prvom poschodí.
Niekedy sa musíte ‘‘rozobrať na kúsky‘‘, aby ste budovali anaeróbnu pracovnú kapacitu a zistili, z čoho vlastne ste. Keď chcete posúvať svoje limity, je dobrým nápadom vyberať cvičenia, ktoré sú jednoduché a nepotrebujete k tomu veľké váhy. Tým riziko zranenia radikálne klesne.
Čo je vlastne anaeróbna pracovná kapacita?
Prečo je dobré ju trénovať a aké má pre nás výhody?
V skratke – aby sme nešli do vedeckých terminológií:
Anaeróbna pracovná kapacita je schopnosť tela / svalov vyrábať energiu a pracovať bez prítomnosti kyslíka.
Trénovanie anaeróbnej kapacity je bolestivé a nepríjemné, ale má veľa výhod:
Začneme s tým, že nám nezaberie hodiny času, ako nízko-intenzívne kardio.
Buduje:
– svalstvo
– silu
– rýchlosť
– vytrvalosť
– mentálnu silu
– posilňuje kosti a imunitu
– bojuje proti depresii
– má veľmi silné spaľovacie účinky cez takzvaný EPOC (excess post-exercise oxygen consumption) efekt zvýšenej spotreby kyslíka po cvičení – to pre nás znamená, že spaľujeme kalórie vo zvýšenej miere /v závislosti od toho, ako veľmi náročný pre nás tréning bol/ počas nasledujúcich 12 – 24 hodín /zvýšený bazálny metabolizmus/ v porovnaní s nízkointenzívnym kardiom, s ktorým spaľujeme kalórie len počas vykonávania tejto aktivity.
Recept na anaeróbny tréning
– zober si 10 kg kotúč, polož ho na umelú trávu /zelený pás v gyme/, označ dráhu každých 5 metrov kužeľom, nastav časovač na 2 minúty.
Začni šprintom tlačiť pred sebou kotúč s vystretými rukami a každých 5 metrov sprav 5 kľukov, rob to tak rýchlo, ako sa len dá, kým ti čas nevyprší 🙂