Je táto generácia lenivá?

Pred časom som navštívil neobyčajné miesta na Sicílii, no najviac ma zaujala mozaika vo Villa Romana del Casale. Bola to rímska vila postavená odhadom v 4. storočí nášho letopočtu. V dôsledku prírodnej katastrofy sa zachovala táto mozaika a samozrejme aj mnoho ďaľších, ale… Tento článok nie je o mozaikách a archeológii.

Všimnite si ženy zobrazené na mozaike. Dve ženy vpravo hore bežia, žena vľavo drží v rukách činky. Všetky ženy na mozaike vykonávajú druh športu, alebo dostávajú ocenenia. Toto bola miestnosť, ktorá predchádzala kúpeľom. Dlhý čas som premýšľal nad tým, akým smerom sa uberáme my ĽUDIA? Prepadli sme pohodlnosti? Lenivosti?

Doktor, ktorý sa venuje závislostiam na drogách, označuje lenivosť za druh závislosti. Poznáme to. Nemusíme loviť potravu, aby sme prežili. V dnešnej dobe dostaneme jedlo priamo do úst a dosť sa čudujem, že sa ešte nepredáva predžuté. Čo ale naše zdravie? Uvedomuje si to niekto? Prestali sme riešiť to, či budeme zdraví aj o 5 rokov?

Je to obrovská chyba. Deje sa to všade, aj v mojej rodine. Všetci si hovoria, že mne je teraz dobre, cítim sa fajn, počas toho ako jedia fastfood už v štádiu obezity. V 45tich rokoch, človek bez pohybu, s nízkou hustotou kostí, následne výmena kolenného kĺbu, nastupujú ťažkosti začleniť sa do bežného života, polovičný invalid. Toto chceme?

Iný príklad je výhovorka: ,,Mám deti, musím sa starať o ne.” Hmm: ,,Chceš sa o ne starať aj o 10 rokov?“ Zabúdame na seba a svoje zdravie. To dieťa si nás o 10-15 alebo aj 20 rokov už nemusí užiť. Už tu nemusíme byť, ak budeme pokračovať v životnom štýle plnom pohodlia a lenivosti. Nepíšem len o ľuďoch s obezitou. Je to o nás všetkých, ktorí si myslíme, že ak nemáme aktuálne hmotnosť 120kg+ , tak nás sa to netýka. Nehýbať sa neznamená byť obézny. Sú tu problémy s tlakom, rednutie kostí, artróza a mnoho ďaľších zdravotných problémov, ktoré nás môžu v budúcnosti postihnúť, ak budeme leniví. Nezabúdajte, že čím sme starší, tým sa naše telo ťažšie vysporadúva s ochoreniami. Môže byť už neskoro, keď si budete pýtať od doktora lieky.

Mozaika stará takmer 2000 rokov by mala byť odkaz pre ľudí v 21. storočí. Zdravie nás ľudí by mal byť náš jediný cieľ, kvôli ktorému budeme mocť prežiť plnohodnotný život. Pohyb a správna strava sú pre to tie najlepšie stavebné kamene.