Ak sa pozrieme spätne z pohľadu evolúcie, človek v podstate pochádza z oceánu. Na minerály bohatá tekutina nám dala život, zabezpečila, aby sme sa vedeli hýbať a regulovala naše biologické funkcie. Ešte stále nosíme oceán v sebe. Každá naša bunka potrebuje k existencii vodu. Kostné bunky obsahujú 22%, tukové 25%, svalové bunky a mozog 75%, krv 83% a oči až 95% vody. Celkovo sa telo skladá z 55-65% vody, u malých bábätiek je to až 75%.
Úlohy vody
Voda rozpúšťa a prenáša rôzne látky v tele, ako napríklad vitamíny, minerály a ostatné živiny. Rozpúšťa bielkoviny, enzými, DNA a roznáša ich po celom tele. Prináša výživu do každej bunky a zároveň odplavuje odpadové látky z tela von. Taktiež naštartuje rôzne chemické reakcie, maže väzivá a kĺby, reguluje telesnú teplotu.
Koľko vody vlastne potrebujeme?
Naše telo reguluje smädom. Ten indikuje to, koľko tekutín by malo prijať. Priemerne človek príjme cca 1 liter vody iba z jedla. Zvyšok doplníme pitným režimom. Organizmus potrebuje viacej tekutín v prípade väčšej fyzickej aktivity, ak je suchý vzduch, teplejšie počasie, ak sme jedli niečo slané, pili alkohol, alebo sa viacej potili. Sme menej smädní ak je vlhko, chladnejšie, alebo sa menej potíme.
Dospelý človek potrebuje približne 3 litre tekutín. Ako sme už spomenuli 1 liter príjmeme stravou, zvyšok treba doplniť pitím. Tento príjem je len orientačný a vplývajú na neho ďalšie faktory uvedené vyššie. Športovec má vyššiu potrebu príjmu tekutín ako človek, ktorý napr. pracuje v kancelárii.
Voda sa z tela aj stráca, napr. dýchaním, potením, vyparovaním prostredníctvom pokožky a samozrejme vylučovaním nepotrebných látok.
Preto treba dbať na pravidelné dopĺňanie tekutín. V opačnom prípade nám hrozí dehydratácia. Tá môže byť mierna, ale aj extrémna a to už je život ohrozujúci stav. Prejavuje sa bolesťou hlavy, zníženou svalovou vytrvalosťou, nevoľnosťou, zrýchleným tepom, ale aj stratou vedomia.
Nebezpečenstvo s názvom hyponatrémia
Keď človek príjme naraz veľmi veľký objem tekutín (hlavne čistú vodu) a telo ho nestíha spracovať, dochádza k tzv. hyponatrémii. Tá je veľmi nebezpečná, pretože vyplaví z tela dôležité elektrolyty. Tento stav si niekedy človek mýli s dehydratáciou, keďže ho sprevádzajú podobné symptómy. Následne sa pokúša prijať ešte väčie množsto tekutín a tým si spôsobia ešte väčšie problémy. Dávajte po
Vhodné je prijať tekutiny priebežne počas celého dňa, maximálne však cca 2 dcl tekutín v priebehu 10 minúť a to aj v prípade, že pociťuje príznaky dehydratácie.