Jedna strana z knihy vydanej v roku 1913.
Zaujímala ma história “kultu tela”. Tak som hľadal, kde sa dalo a rád by som sa s vami podelil o nájdené informácie. Tieto články o histórii cvičenia nenadväzujú.
Rád by som týmto presvedčil ľudí, ktorí sa rozhodujú či ísť alebo neísť cvičiť.
História olympijských hier
Prvé známe OH sa konali v roku 776 pred Kr. Naozaj dávna minulosť. Zúčastniť sa jej mohli len slobodní občania gréckeho pôvodu. Súťažiť nemohli cudzinci,otroci a ani ženy. Pozerať sa na hry mohol ktokoľvek, okrem gréckych vydatých žien.
Tým som chcel len poukázať aká bola doba. Vtedy ľudia chceli cvičiť-súťažiť, možno aj cudzinci, otroci, ktorí boli neobyčajne silní kvôli každodennej práci. Nemohli… Zákon to zakazoval. Jednoducho chceli, no nemohli.
Dnes je to skôr iné. Môžeme,ale nechceme.
V dnešnej dobe,ktorá nám dáva nespočetný počet možností športového vyžitia.
Pripájam aj krátky úryvok toho, čo napísal Epiktétos o OH.
„Chceš zvíťaziť na olympijských hrách? Vie boh, že aj ja, lebo je to čestné. Najprv si ale uvedom, čo tomu predchádza i čo za tým nasleduje, a až potom sa daj do práce. Musíš byť na seba tvrdý, jesť podľa prísnych predpisov, zdržiavať sa sladkostí, cvičiť aj proti svojej vôli v určitú hodinu, v horúčave, v mraze, nesmieš piť studenú vodu ani víno, kedy sa ti zachce, slovom, ako lekárovi sa musíš zveriť svojmu cvičiteľovi; potom sa musíš dať od svojho súpera dokopať, hocikedy si vymkneš ruku, vyvrtneš členok, nadýchaš sa prachu, neraz ťa vyšibajú a napokon podľahneš! To všetko si zváž, a ak budeš mať aj potom chuť, venuj sa zápasníctvu!“
Neexistuje jednoduchá cesta k výkonu, alebo dobre vyzerajúcemu telu. Musíme sa spýtať seba či chceme byť naozaj zdraví. Našťastie nás nikto nebičuje, máme dostatok vody a potravy, nemusíme trénovať v horúčavách a mrazoch, pokiaľ si to nevyžaduje špecifická príprava na pretek. Máme to oveľa jednoduchšie a aj tak sa veľa ľudí vyhýba aktívnemu pohybu.
“Nemám čas,chodím do práce atď.’’ O výhovorkách sa všade píše veľa.
Ste v práci 24/7 ? Neviete si nájsť 3hod. týždenne? Prepáčte mi, ale tomu neverím…
Kto chce, hľadá spôsob. Kto nechce, hľadá dôvod. Toto je už dávno známe.
Je len na nás ako sa k tomu postavíme. Aké hodnoty a vzory budeme ukazovať našim deťom alebo celej budúcej generácii.